تجهیزات صنعتی

فلو سوئیچ یکی از انواع ابزار دقیق بوده و برای نظارت بر جریان هوا، بخار و مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. فلو سویچ می تواند یک سیگنال را به دستگاهی دیگر مثل پمپ آب ارسال کرده و سپس این جریان را برای روشن و خاموش کردن پمپ استفاده کند. در حقیقت حرکت جسمی گاز، مایع و یا بخار در یک لوله جریان نامیده می شود و این جریان موجب سوئیچ شدن می شود. پرفروش ترین فلوسوییچ ها، فلوسوئیچ های خطی و تیغه ای است.

از فلو سوییچ در بیشتر اوقات برای نگهداری کردن از پمپ ها و خنک کننده ها استفاده می شود. فلو سوئیچ دارای یک زنگ هشدار است و زمانی که جریان خیلی بالا یا خیلی پایین است، این زنگ هشدار به صدا در می آید. وقتی هیچ جریانی وجود ندارد، فلو سوئیچ قادر است یک جریان را متوقف کند ولی زمانی که جریان وجود دارد، موتور دستگاه حرکت کرده و در صورت لزوم از طریق زنگ هشدار اخطار می دهد.

فلو سوئیچ در موارد زیادی از جمله سیستم های گرمایش آب گرم، تهویه مطبوع، تجهیزات خنک کننده، سیستم های آتش سوزی و سیستم های کلرینگ استخر استفاده می شود. در حقیقت فلو سوئیچ ها به دو مدل سوئیچ جریان هوا و سوئیچ جریان مایع طبقه بندی می شوند. علاوه بر این از فلو سوئیچ ها در فرآیندهای مختلف صنعتی و همچنین در صنایع مختلف دیگر نیز استفاده می شود. فلو سوئیچ این توانایی را دارد که سیگنال های مختلف را با توجه به نیاز صنایع مختلف، به بقیه دستگاه ها گزارش کند. به طور کلی می توان گفت فلو سوئیچ ها دارای عملکرد بسیار خوبی بوده و علاوه بر این مقاومت زیادی در برابر انواع خوردگی دارند.

 

فن کوئل

فن کوئل نوعی دستگاه است که برای گرم یا سرد کردن محیط مورد استفاده قرار می گیرد. فن کوئل از یک فن و یک مبدل حرارتی تشکیل شده و در حقیقت یک مبدل چند منظوره می باشد و این توانایی را دارد که دمای محیط را گرم یا سرد کند. در حقیقت می توان گفت فن کوئل یک دستگاه مبدل گرمایشی بسیار قوی است که با استفاده از فن، هوای محیط را خنک می کند.

از فن کوئل در فصول گرم برای خنک کردن هوا و در فصول سرد برای گرم کردن هوا استفاده می شود. نحوه کارکرد فن کوئل از طریق وارد شدن آب گرم و سرد به داخل کویل های آن است و به این ترتیب این دستگاه می تواند با استفاده از فن جریان، هوای مناسبی ایجاد کند. معمولاً فن کوئل ها به هیچ کانالی متصل نیستند و هوا را به طور مستقیم وارد محیط  می کنند.

فن کوئل ها به عنوان سیستم تهویه مطبوع ساختمان های تجاری، مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می گیرند. فن کوئل دارای قابیلت های زیادی است و در بیشتر اوقات از طریق مکش هوای موجود، درجه حرارت فضای محیط اطراف خود را تنظیم می کند. فن کوئل به وسیله یک ترموستات و یک سوئیچ دستی روشن و خاموش می شود.  پر کاربردترین انواع فن کویل، مدل های زیر است:

فن کویل سقفی شرکت میدیا فن کویل کاستی شرکت میدیا  

در حقیقت می توان گفت فن کوئل ها نیروی خود را به وسیله آب گرم و سرد و از چیلر و دیگ های مرکزی دریافت می کنند. فن کوئل ها برای این که بتوانند انرژی تولید شده توسط مولد انرژی ( گرم کننده یا سرد کننده ) را وارد محیط  نمایند، از دو لوله گرم و سرد استفاده می کنند. فن کوئل ها معمولاً به سادگی قابل نصب هستند ولی با این وجود برای اطمینان از عملکرد بهتر آنها، باید به خوبی و در زمان مناسب نگهداری و تعمیر شوند. هنگامی که فن کوئل آب را خنک می کند، آب کندانس شده روی ریل ها، به سینی زیر آن وارد می شود. آبی که به سینی وارد می شود توسط لوله از سینی خارج می شود.

 

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی است که میتواند در فصل پاییز و زمستان محیط را گرم و در فصل بهار و تابسان  محیط را سرد می‌کند. یکی از بهترین داکت اسپلیت ها در ایران داکت اسپلیت شرکت میدیا است. داکت اسپلیت‌ها از دو قسمت اصلی کندانسور و هواساز تشکیل شده است:

  • کندانسور شامل چند قطعه پروانه، کمپرسور، دینام، فین است.
  • هواساز شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اوپراتور و پروانه است.