از پرکاربردترین سیستم های فیلتر آلودگی های معلق در آب فیلتر های شنی هستند. با استفاده از این فیلترها قادر خواهید بود ذرات معلق موجود در آب به قطر 50 میکرون را حذف نمایید. اما جهت حذف مواد رنگی موجود در آب و ذرات رنگی و طعم آب باید بلافاصله بعد از فیلتر شنی استخر از فیلتر کربنی استفاده شود. دستگاه فیلتر شنی استخر بهترین و رایج ترین انتخاب برای  برای شفافیت و تصفیه آب استخر می باشد. در لایه های مختلف فیلتر شنی از سایزهای متفاوت سیلیس استفاده می شود. لایه بالایی آن بین 0.5 تا 1.5 ، لایه میانی بین 1.5 تا 3 و لایه زیرین 5 تا 3 میلیمتر می باشد.یک صفحه جداگانه بنام صفحه نازل نیز در کف نازل فیلتر شنی استخر متصل می شود که کار این صفحه جلوگیری از خروج سیلیس از فیلتر شنی می باشد. معمولا یک سوم فیلتر شنی را جهت معلق بودن املاح پر نمی کنند تا زمان بکواش را بالا ببرند.

فیلترشنی تصفیه آب استخر از اساسی ترین تجهیزات استخر محسوب می شود که جهت تمیز و شفاف نگه داشتن اب استخر استفاده می گردد. فیلتر شنی استخر فلزی گزینه خوبی برای این مورد است. تعویض آب استخر دراستخرهای شنا اصولی نمی باشد. زیرا حجم آب بسیار زیاد است و تنظیم دمای آب به صورت مجدد زمان بر و هزینه بر می باشد. از این رو نیاز به داشتن یک فیلتر شنی استخر برای هر استخر الزامی است.

فیلتر شنی چیست؟

فیلتر شنی استخر از مهمات سری تجهیزات استخر می باشد که برای هر استخر کوچک و بزرگی الزامی است. این دستگاه با وجود اینکه کارایی اش بسیار ساده بنظر می رسد، اما در واقع کاری بسیار مشکل را انجام می دهد. فیلتر شنی استخر دستگاهی است که از آن برای تصفیه آب استخر در سیستم‌های صنعتی و مصارف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، فیلتر شنی استخر امروزه به عنوان یکی از بهترین دستگاه‌های جداسازی ناخالصی‌های فیزیکی آب استخر مانند ذرات معلق با قطر 50 میکرو، رنگ، مواد آلی، باکتری، پالنکتون و باکتری به ویژه در معرفی می‌شود و ازاین‌ رو، یک ابزار لازم و حیاتی برای چنین مکان‌هایی به منظور تصفیه آب است. برای تصفیه آب استخر فیلترهای گوناگونی وجود دارد. برای تصفیه آب استخر از فیلتر کارتریجی استخر نیز می توانید استفاده کنید اما پرکاربردترین و پرفروش ترین نوع فیلتر آب استهر فیلتر شنی می باشد. فیلتر شنی به دلیل قیمت به صرفه خود و بازدهی بسیار بالا در تصفیه آب بسیار محبوب تر از انواع دیگر فیلتر می باشد.

 کارکرد کلی دستگاه فیلتر شنی تصفیه استخر چگونه است؟

شکل دستگاه فیلتر شنی استخر به صورت یک مخزن استوانه‌ای تحت فشار ساخته می‌شود که داخل این استوانه‌ها شن‌های سیلیسی یا آنتراست قرار دارد. زمانی که آب کثیف از طریق لوله و با فشار وارد این استوانه‌ها می‌شود، از دولایه ذرات درشت و ریز عبور می‌کند. ابتدا با عبور از لایه ذرات شن، هرگونه آشغال یا کثیفی گرفته می‌شود و سپس بعد از رسیدن به لایه ذرات ریز، آب به طور کامل تصفیه شده و در نهایت ما یک آب کاملاً تمیز و تصفیه شده در لوله خروجی خواهیم داشت.بدین گونه استخر شما همیشه آبی زلال و شفاف خواهد داشت.

دسته‌بندی کلی فیلتر شنی استخر

جنس تمامی فیلتر‌های شنی تصفیه استخر از فولاد، فایبرگلاس یا بتن است که به کار بردن هر نوع جنس بستگی به موقعیت کاری آن دارد. در حالت کلی، فیلتر شنی تصفیه آب استخر به چهار دسته تقسیم می‌شود که این علت اختلاف این چهار دسته در چگونگی گردش آب است. این چهار دسته شامل:

 • فیلتر شن و ماسه سریع که به فیلتر شنی تحت فشار هم نامیده می‌شود که از پرکاربردترین نوع فیلتر شنی استخر است.
 • فیلتر شن و ماسه سریع که گرانشی هم نامیده می‌شود.
 • فیلتر شن و ماسه بالا رونده
 • فیلتر شن و ماسه آرام

کاربرد فیلتر شنی تصفیه آب

بیشترین کاربرد فیلتر شنی برای تصفیه آب کثیف استخرها است؛ اما کاربرد این دستگاه فقط به منظور تصفیه آب استخر محدود نمی‌شود، بلکه می‌توان در موارد زیر هم مورد استفاده قرار داد:
 • تصفیه آب سطحی رودخانه یا چاه‌ها
 • تصفیه آب برج‌های خنک‌کننده
 • تصفیه فاضلاب‌های صنعتی
 • تصفیه آب آشامیدنی شهری
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع فولاد
 • صنایع کاغذ سازی
 • صنایع لاستیک و پلاستیک
 • فرودگاه‌ها
 • نیروگاه‌ها و پتروشیمی
 • صنایع شیشه

عواقب استفاده نکردن از فیلتر شنی استخر

هدف اولیه استفاده از فیلتر شنی استخر برای زدود‌ن آب از هرگونه کثیفی است. به علت اینکه تمام منابع آبی در ابتدا در سطح باز قرار دارند، هر لحظه امکان آلودگی آن‌ها وجود دارد، به ویژه اینکه اکثر این آب‌ها در حالت راکد هستند، احتمال درصد به وجود آمدن انواع آلودگی و باکتری روی آب و پخش سریع آن بیشتر خواهد شد. استفاده نکردن از فیلتر شنی تصفیه آب استخر علاوه بر به وجود آمدن انواع آلودگی آب، در صورت باعث بروز بیماری‌هایی مانند اسهال، یرقان، بیماری پوستی و غیره می‌شود. ازاین‌رو، نکته بهداشتی استفاده از فیلتر شنی استخر بیشتر از کاربرد صنعتی و درآمدزایی آن اهمیت دارد.

 فیلتر شنی استخر تحت فشار

یکی از کاربردهای اصلی فیلتر شنی برای تصفیه آب استخر است. از آنجایی که خالی و پر کردن استخرها به صرفه نیست، بیشتر مالکان مجموعه ورزشی از دستگاه‌های به منظور تصفیه سازی آب استخر استفاده می‌کنند. فیلتر شنی استخر تحت فشار، یکی از مدل‌هایی است که به منظور تصفیه آب استخر از هرگونه کثیفی را دارد و ازاین‌رو بیشترین کاربرد را در این صنعت دارد.

کارکرد فیلتر شنی استخر تحت فشار همانند کارکرد مدلی است که در بالا بیان کردیم. آب استخر بعد از عبور با فشار از لوله، ابتدا وارد فیلتر بالایی می‌شود. در این فیلتر شن و ماسه با دانه‌های درشت قرار دارد که جلوی هرگونه کثیفی و آشغال‌های بزرگ می‌گیرد، سپس این آب به سمت پایین دستگاه و فیلتر ریز رفته و در آنجا باز دوباره مورد تصفیه قرار می‌گیرد و در نهایت آب سالم وارد لوله خروجی می‌شود.

تمیز کردن فیلتر شنی استخر

از آنجایی که در این نوع فیلترهای شنی تصفیه استخر، از شن و ماسه استفاده می‌شود و آب باید برای تمیز شدن پشت این شن‌ها بماند تا کم کم از لابه لای ذرات آن عبور کند، ازاین‌رو باعث افت فشار می‌شود. این افت فشار زمانی تشدید می‌شود که کثیفی و آشغال‌ها بین شن بیش از حد معمول شود. برای همین هم برای رفع افزایش کیفیت دستگاه و برطرف کردن مشکل فشار، نیاز است که هر چند وقت یکبار، دستگاه فیلتر شنی استخر تمیز شود.

برای شست و شوی فیلتر شنی استخر از تکنیک پس شویی استفاده می‌شود. در این تکنیک، آب استخر به همان صورتی که وارد شده، به صورت معکوس از سمت پایین به بالای دستگاه خارج شده و با همراه کردن هرگونه آشغال با خود، آن را به سمت فاضلاب می‌برد. تمیز کردن فیلتر شنی استخر خیلی راحت است، فقط کافی است که ابتدا دستگاه خود را خاموش کرده و آن را به حالت پس شویی تنظیم کنید. سپس دستگاه به صورت خودکار و در مدت زمان 2 تا 3 دقیقه، تمیز خواهد شد.

شن دستگاه هر چند وقت یک بار باید تعویض شود؟

فیلتر شنی استخر زمانی می‌تواند که تمامی ذرات و کثیفی‌ها را بگیرد که شن‌های آن کیفیت لازم را داشته باشد. متأسفانه دستگاه بعد از 5 سال شروع به افت کیفیت می‌کند و علت آن چیزی نیست جز گرد شدن شن‌ها و توانایی نداشتن آن‌ها برای گرفتن هرگونه کثیفی. شن‌ها در ابتدا حالت تیزگونه دارند که همین مسئله باعث نگهداری و مانع از عبور هرگونه کثیفی می‌شود. شن‌های دستگاه بعد از استفاده زیاد، دچار سائیدگی شده و ازاین‌رو دیگر مانند گذشته نمی‌توانند آشغال‌ها و کثیفی‌های آب را بگیرند و در نهایت بعد از ده سال، مقدار آب تمیز خارج شده نصف زمان کارکرد اولیه دستگاه خواهد بود.

مزیت‌های استفاده از فیلتر شنی تصفیه آب استخر

پالایه‌های شنی علاوه بر اینکه باعث تمیز شدن آب و جلوگیری از وجود انواع بیماری آب می‌شود، در کاربرد هم مزیت‌هایی دارد. استفاده از فیلتر شنی استخر به خاطر همین مزیت­های منحصر به فرد آن است که امروزه بیشترین کاربرد را در تصفیه آب صنعت­های مختلف دارد. بعضی از این مزیت­های مهم شامل موارد زیر است:

 • تصفیه آب را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد.
 • هزینه نگهداری آن نسبت به بقیه دستگاه‌ها کم است.
 • هزینه اولیه خرید آن با توجه به مزیت‌های اصلی، مقرون به صرفه خواهد بود.
 • نصب آسانی دارد.
 • نیازی به فضای زیاد برای نصب ندارد.
 • کنترل آن خیلی آسان است.
  منبع: https://pumpekhoob.com